Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obrat z čistého nebe: USA a Čína překvapily dohodou, trhy explodovaly

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou přinesla nejen snížení cel, ale i signál, že americká politika míří k větší předvídatelnosti. Trhy odpověděly euforií.

Obrat z čistého nebe: USA a Čína překvapily dohodou, trhy explodovaly
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco investoři čekali jen částečné uvolnění obchodních bariér, přišlo víc, než kdo doufal.

USA a Čína oznámily dohodu, která dočasně ruší trojciferná cla a místo nich zavádí strukturované 30% clo – z toho 10 % bude recipročně uvaleno Čínou a 20 % má sloužit jako tlak na boj proti pašování fentanylu.

Reakce trhu byla rychlá: S&P 500 vyskočil o 3,3 %, zlato kleslo o 3,1 % a dolar posílil. Ale důvodem není jen samotná dohoda.

Aktuální vývoj ceny zlata a indexu S&P 500

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Konečně někdo dospělý u kormidla?

Ještě před pár dny prezident Trump naznačoval, že by 80% clo bylo “tak akorát”. O to větším překvapením je nynější shoda, která naznačuje, že klíčovou roli v jednáních převzal ministr financí Scott Bessent.

Trh ocenil, že se do čela dostal někdo s racionálním přístupem – a to může být důležitější než samotná výše cel.

Investoři si pamatují, jak Trump v minulosti jednal: zavedl cla na Mexiko, pak je bez varování zrušil. Teď to ale vypadá, že USA mění strategii od “diplomacie na sociálních sítích” k systematickému tlaku na hlubší strukturální změny.

Ambiciózní plán: Změnit DNA čínské i německé ekonomiky

Bessentova strategie nespočívá jen v dočasném snižování dovozů. Cílem je transformovat čínskou ekonomiku ze závislosti na exportu na model orientovaný na domácí spotřebu.

Stejná očekávání se týkají i Německa, které je dlouhodobě kritizováno za přebytky v obchodní bilanci a slabou domácí poptávku.

Info

To by mohlo vést k “vyrovnanějšímu” globálnímu obchodu, kde se americký deficit nesníží kvůli nižším dovozům, ale vyšším exportům.

Takový posun by ale vyžadoval, aby americké domácnosti začaly více spořit a vláda méně utrácet – což bude politicky i společensky náročné.

Trhy zatím slaví, ale důvěra je křehká

Aktuální rally na akciích a posilující dolar odrážejí spíše úlevu než nadšení. Investoři cítí, že by se americká obchodní politika mohla stát předvídatelnější, a tedy méně tržně destruktivní.

Ale nelze čekat návrat k nulovým clům z éry před Trumpem. Bessent vidí cla jako nástroj k vyjednávání, nikoliv jako konečný cíl.

Pokud se ale podaří prosadit strukturální změny a otevřít trhy USA, půjde o zásadní obrat – nejen v ekonomice, ale i v globálním geopolitickém uspořádání.

Zda se to skutečně podaří, zůstává otevřené. Čína už léta slibuje podporu domácí poptávky – a výsledek je zatím spíše symbolický. V Německu by mohla situaci změnit nová vláda s vyššími investicemi do infrastruktury a obrany.

I když je dohoda jen dočasná a cla stále zůstávají vysoko, trh čte mezi řádky:

Zbrkle zaváděná protekcionistická opatření nahradila dlouhodobější a předvídatelnější strategie.

A to je pro investory dobrá zpráva – i kdyby se samotná cla nikdy nevrátila na původní úroveň.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

OSZAR »