Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Pozor na podvodníky!

V posledních dnech se objevují případy podvodného zneužití našeho jména. Pokud vás někdo kontaktuje jménem Finex.cz s investiční nabídkou, možností výdělku nebo žádostí o osobní údaje, jedná se o podvod. My zákazníky a čtenáře takto nikdy nekontaktujeme. Více informací najdete v našem článku zde.

Co musí investoři sledovat, aby se vyhnuli velkým ztrátám v portfoliu?

Bitcoin překonal historická maxima, zatímco akciové trhy jsou od vrcholných cen velmi blízko. Vše je zase zalité sluncem, nebo je to poněkud složitější?

Co musí investoři sledovat, aby se vyhnuli velkým ztrátám v portfoliu?

Současná situace na trzích vypadá, že všechna rizika najednou zmizela. Jako mávnutím kouzelného proutku šly do pozadí obchodní války a velké dluhy s vysokými úrokovými mírami.

Pořád, pořád a pořád se vše mnoho měsíců točí především kolem fiskální politiky USA, na což je třeba nezapomínat.

Proč je to v konkrétní rovině důležité? Protože administrativa Donalda Trumpa musí řešit tržní výnosy na dlouhodobějších splatnostech, které převyšují 5 %. 

Video: Tentokrát hrozí finanční krize z Japonska

 

Přesto bitcoin stanovil nové historické maximum (aktuálně se obchoduje za $109 760) a je z toho velká sláva.

Akciové trhy jsou mezitím vskutku blízko od cenových maxim. Nicméně si nikdo příliš neuvědomuje, že americký prezident může do býčího trhu hodit každou chvíli vidle. Otázkou je s čím přijde.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Hlavní americké akciové indexy a futures na bitcoin

Finanční trhy se chovají schizofrenně

Řekl bych, že se trhy opět chovají poněkud zvláštně. Jinými slovy, současnou situaci je dost obtížné rozumně interpretovat.

Z různých koutů trhu přichází signály, které si navzájem protiřečí. A celkový výstup je jako složitý technický výkres, který pro laika vypadá jako hieroglyfy. 

Tržní výnosy na dluhopisovém trhu razantně stoupají, především na dlouhém konci výnosové křivky. To by samo o sobě mohlo značit, že se zlepšují očekávání ohledně reálné ekonomiky. Nebo že se zvyšují inflační očekávání.

V každém případě by pak měla být ekonomická recese evidentně mimo hru. Jenže právě tady nám to přestává dávat smysl. 

Zlato totiž i přes rostoucí výnosy stoupá. A ne málo. Jako by se opět zvedal strach z obchodních válek nebo jiného geopolitického napětí. Možná i z ekonomické recese. Normálně bychom čekali, že růst výnosů zlato spíš přidusí. Děje se ovšem pravý opak.

Ropa stagnuje u mnohaletých kurzových minim, což by také mohlo indikovat, že globální ekonomika míří do útlumu. Naprosto jiný signál než na dluhopisovém trhu.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Futures na brent ropu

Akciové trhy sice lehce ubraly plyn, ale i tak se hlavní americké indexy vrátily téměř zpět k historickým maximům, jako kdyby bylo všechno vyřešeno, inflace zkrocena, obchodní války zažehnány.

A úrokové sazby ze strany Fedu by měly jít rychle směrem dolů.

Kanárek ve zlatém dole nejenomže uletěl ze své klece, dokonce vyletěl do oblak. 

A do toho všeho se americký dolar drží u svých mnohaletých minim, což by mohlo značit, že trh věří v brzký pokles úrokových sazeb.

To zároveň znamená pokles inflace k inflačnímu cíli. Přestože výnosy na delším konci výnosové křivky, tedy na dluhopisech s delšími splatnostmi, jdou nahoru, což představuje pravý opak.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Americký dolar (DXY) se obchoduje u mnohaletých kurzových minim

Celkově působí chování jednotlivých trhů jako v naprostém rozporu. Nějaká burzovní logika tam bezpochyby je. Ale logikou běžného života to nedává smysl.

Trhy si prostě jedou podle svého. A teď víc než kdy jindy. Interpretace jsou proto o to složitější a neustále je analytik musí upravovat.

Americký vládní dluh je obrovská hrozba

Výnosy na 20letých amerických státních dluhopisů už dokonce překonaly 5,1 %, čímž jsme se prakticky vrátili na úrovně z listopadu 2023.

Vysoký tržní výnos (úroková míra) signalizuje, jaké panuje klima ve střednědobém horizontu ohledně sazeb, inflace a ochoty investorů držet dlouhodobý vládní dluh. 

Trh přitom dostal další negativní šok směrem nahoru právě po poslední aukci z 21. Května 2025 .

Výsledný high yield, tedy úrok, za který byla aukce realizována, dosáhl 5,047 %, zatímco posledně to bylo 4,81 %. To je skok téměř o 25 bazických bodů. Dluhopisový trh de facto během jedné aukce implodoval.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Tržní výnosy na amerických vládních dluhopisech se splatností 20 let a výsledky aucke

Bid to cover, tedy poměr mezi poptávkou a nabídkou, spadl z 2,63 na 2,46 bodů. Co to ale znamená? Pro laika je těžké si představit, že je něco špatně. 

Polopaticky řečeno, zájem investorů o nákup těchto dluhopisů markantně klesl. Když spojíme vyšší výnos a nižší bid to cover, dostáváme poměrně jasný vzkaz: trh si začíná vynucovat vyšší rizikovou prémii.

Jinými slovy, investoři chtějí za současné podmínky větší výnos. Což dává logiku, vzhledem k rozpočtové neodpovědnosti. 

Zase jde o dost abstraktní téma, které by ale měl každý pochopit z následujícího přiloženého grafu.

Z grafu vidíme, že za fiskální rok 2024 dosahuje výnos do státní kasy pouze 4,92 bilionu dolarů, zatímco výdaje činí 6,75 bilionu dolarů. Deficit je tedy 1,83 bilionu dolarů.

Zdroj: fiscaldata.treasury.gov
Americký rozpočet za rok 2024 skončil v hlubokém deficitu

Z toho vyplývá, že když se taková rozpočtová neodpovědnost opakuje roky za sebou, je logické, že se propíše na vyšších nákladech na financování. Respektive na vyšších úrokových mírách na trhu.

Závěrem: Trhy se točí kolem fiskální politiky

Zatímco před několika lety se finanční trhy točily akorát kolem měnové politiky Federálního rezervního systému, nyní směr udává fiskální politika americké vlády.

Dřív bylo klíčové, co řekl předseda Fedu, Jerome Powell, nyní je naopak klíčové, co řekne Donald Trump nebo ministr financí Scott Bessent.

Měnová politika je najednou odstavena na 2. kolej. Proto říkám, že investoři musí aktuálně primárně sledovat fiskální politiku, což dělají právě i trhy a proto se paradoxně chovají tolik schizofrenně. Jelikož interpretace je nadmíru složitá.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

OSZAR »