Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

98 % tokenů na této platformě jsou podvod! Máte peníze v bezpečí?

Společnost Solidus Labs odhalila alarmující zjištění: Téměř všechny tokeny na populární platformě Pump.fun jsou podvody. Zjistěte, zda jsou vaše peníze v bezpečí!

98 % tokenů na této platformě jsou podvod! Máte peníze v bezpečí?
Zdroj: depositphotos.com

Nedávný report společnosti Solidus Labs upozornil na rozsáhlé podvodné aktivity na blockchainu Solany.

Firma zjistila, že 98,6 % tokenů spuštěných na platformě Pump.fun lze klasifikovat jako podvody typu rug pull nebo pump-and-dump schémata.


Zpráva připisuje popularitu Solany mezi obchodníky s meme coiny jejím nízkým transakčním poplatkům a uživatelsky přívětivým decentralizovaným burzám (DEX).

Solidus Labs však varuje investory před Solanou, která se stává ohniskem podvodných aktivit.

Platforma Pump.fun

Pump.fun je platforma pro spouštění tokenů na Solaně, která zaznamenala denní objemy obchodů přesahující 100 milionů dolarů. Podle reportu firmy byly objemy obchodů poháněny hlavně spekulativní aktivitou.

Od ledna 2024 do března 2025 bylo na Pump.fun spuštěno více než 7 milionů tokenů, přičemž s každým z nich bylo provedeno nejméně pět obchodů. Přesto si pouze 97 000 z těchto tokenů udrželo likviditu nad 1 000 dolary.

Zdroj: soliduslabs.com
Vývoj zobchodovaného objemu na platformě Pump.fun

Zpráva dále uvádí, že se 98,6 % spuštěných tokenů na platformě rychle stalo bezcennými pump-and-dump schématy.

Začátkem tohoto roku magazín CryptoPotato informoval o uživateli platformy Pump.fun, který vytvořil nejméně 18 000 kryptoměn a vydělal na nich více než 3,7 milionu dolarů.

TIP

Pump.fun nedávno spustila PumpSwap, decentralizovanou burzu postavenou na Solaně, která funguje na principu automatizovaného tvůrce trhu (AMM).

Ten používá model oceňování pomocí vazební křivky. Díky tomu dochází k exponenciálnímu růstu ceny tokenů při každém nákupu, což zvýhodňuje ty, kteří daný projekt nakoupili brzy nebo ho založili.

Co Raydium?

Solidus Labs v reportu také zkoumala Raydium, další decentralizovanou burzu na Solaně, která využívá tradiční pooly likvidity.

Varování

Z 388 000 analyzovaných poolů vykazovalo 93 % z nich známky rug pullu, zahrnující náhlé vybrání likvidity, což způsobilo prudký pád aktiva.

Finanční ztráty z takových případů se liší, ale medián ztrát činí 2 832 dolarů a největší ztráta dosahuje 1,9 milionu dolarů.

V lednu čelila platforma Pump.fun dvěma hromadným žalobám za údajné porušení amerických zákonů o cenných papírech.

Platforma byla obviněna z toho, že zprostředkovávala neregistrované uvádění tokenů na trh, za což inkasovala poplatky ve výši až 500 milionů dolarů.

V prosinci musela Pump.fun dočasně zastavit funkci livestreamu po znepokojivých vysíláních zaměřených čistě na pumpování cen tokenů. Kvůli tomuto kroku tržby Pump.fun klesly o 22 milionů dolarů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

OSZAR »